Ayaklarınız sizi sağlığa götürür...


  Telefon : 0 232 532 02 64 - 0 554 193 51 59

Doctor

Sağlık Refleksolojisi

Bel ve Boyun Fıtığı

Bel Fıtığı
Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki kıkırdak yapının omirilikten çıkan sinirlerin sıkıştırılmasıdır. Çekirdek dediğimiz kısmın,bağ dokusu dediğimiz kısmın elastik kısmı yırtılarak, omurilik kanalı ve sinir köklerine baskı yapacak şekilde yırtılmasına bel fıtığı denir.
Bel Fıtığının Nedenleri

– Yaşa bağlı olarak gelişen dejenerasyon
– Ters hareketler
– Düşme
– Ağır bişey kaldırma

Bel Fıtığının Belirtileri

– Belde ve bacakta dayanılmaz ağrılar
– Hareketlerde kısıtlılık
– Topallayarak yürüme
– Vücudun bir tarafa doğru yamulmaya başlamış,çarpık hale gelmiş olmasıBel fıtıkları genellikle erişkin yaşlarda görülen bel ve bacakların en başta gelen nedenlerindendir. Erkeklerde kadınlara göre 1.7 kat daha fazla rastlanır.Boyun Fıtığı

Boyunda 7 adet omur cismi bulunur.Yapıları itibari ile bir üstteki bölümde anlatılan bel omurlarından tek farkları,daha küçük olmalarıdır.Her omurga arasında yastıkçık dediğimiz kıkırdaklar mevcuttur.Bu kıkırdak yapının yırtılarak omurga içinde seyreden omirilik veya kolla dağılan sinirlere baskı yapması sonucu oluşan hastalığa boyun fıtığı denir.
Boyun Fıtığının Risk Faktörleri

– Ani ve güçlü boyun hareketleri
– Ağır kaldırmak
– Ani,ters dönüşler
– Araba kullanırken emniyet kemeri takmadan ani fren yapılması
– Geçirilmiş boyun travması
– Spor yaralanmaları

Boyun Fıtığının Belirtileri

– Şiddetli boyun ağrısı veya kolla vuran ağrı
– Orta düzeyde sık tekrarlanan a ğrılar
– Ağrıyla birlikte kolda kuvvetsizlik
– Ağrıyla birlikte kol ve ayaklarda uyuşma
– Kol ve ayaklarda giderek artan güç kaybı

Refleksolojinin bel – boyun fıtığı tedavisindeki yeriRefleksolojinin orta ve hafif düzeydeki fıtıklarda düzeltici etkisi temelde gerilen ve sıkışan sinirlerin yumuşatılıp, basının ortadan kaldırılması ve sıvı dengesinin tekrar kurulmasına dönük bir amaç hedeflenir. Bel ve boyun fıtığının oluşmasına neden olan en önemli faktörlerden birisi olan sinir ve stres hali refleksoloji sonrasında ortadan kaldırılarak vücut üzerinde bir gevşeme hali oluşturulur.Bu amaçla ayaklarımız üzerinde sadece omur bölgeleri değil stres oluşumuna neden olan ve vücuttaki genel gerginlikle ilişkisi olan organların da ayak tabanındaki sinir izdüşümleri uyarılarak vücutta genel bir gevşeme oluşturulur.

Refleksoloji ile vücuttaki kas sistemi ve omurlarımızı saran lenfler gevşetildiği için refleksoloji tabanlığını düzenli olarak kullandığınız takdirde tekrar fıtık olma ihtimaliniz minimal düzeye inmektedir.

Omuz ve Diz Ağrıları

Eklem Ağrıları
Kireçlenme: Normal bir eklem,normal şartlarda bozulmadan uzun yıllar çalışabilir.Ancak eklemin normal yapısını zorlayan ve çalışma şartlarını ağırlaştıran durumlarda kireçleme belirtileri ortaya çıkar.Nedenleri
– Yaşla eklemlere binen stresin oluşturduğu deformasyonlar
– Eklem içi kırıklar
– Yaralanmalar
– Geçirilen iltihaplı hastalıklar kireçlenmeye yol açan etmenlerdir.
Belirtileri
– Eklem ağrıları ve kireçlenme sonucu sıkışabilen sinirlerle ilgili agrılar
– Ağır ve kas kasılması olaya hakim olur
– Eklem hareketleri sesli hisle gelir(kıtırtı)duyulur.Kireçlenmenin en çok görüldüğü yerler diş,kalça eklemi ve omurgalar arası eklamlerdir.Refleksoloji ile eklem ağrılarının tedavisiYaşanılan yoğun Anksiyete ve stresin gerginleştirdiği ve sıvı dengesinin bozulduğu eklem bölgeleri refleksoloji ile uyarılarak gerginlik ortadan kaldırılır ve sıvı dengesi tekrar kurulur. Yaklaşık seans sayısı 12 – 20 arasındadır. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

Kireçlenme

Osteoartrit

Eklemlerde ağrı, hareketlerinde tutukluk ,sonraki dönemlerde ise şekil bozuklukları ile kendini gösteren bir yıpranma hastalığıdır. Yaşla paralel artış görülür. Kadınlarda biraz daha fazla rastlanan bu hastalık özellikle yük altında kalan eklemlerde daha sık görülür. BU hastalık gerek bilim dünyasında gerekse halk arasında değişik isimlerle tanınır. Bilimsel son adı OSTEOARTRİT olmakla beraber uzun süre Osteoartroz veya kısaca artroz olarak isimlendirilmiştir. Dedjeneratif eklem hastalığı bir başka bilimsel adıdır. Halk, bu hastalığı kısaca eklemlerde kireçlenme olarak tanır

Sıvı dengesinin bozulmasıyla birlikte ortaya çıkan kireçlenme fizik tedavi, egzersiz ve refleksoloji ile birlikte önemli ölçüde giderilir. Refleksoloji sıvıları besleyen sinirlerin görevini daha iyi yerine getirmesini sağlar.Yaklaşık seans sayısı 12 dir. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

Migren

Refleksoloji migren sorunu çözümünde temel olarak gerginleşen sinirlerin gevşetilmesi, sağlıklı bir sinirsel akışın oluşturulması ve hormonal dengeleme gibi temel hedefler etrafında yoğunlaşarak sorunu çözmeye çalışır.
Amerika’da 28 milyon insan migrenden şikayetçi. The American Headache Society (Amerikan Ağrı Topluluğu) verilerine göre Bu ağrı ile ilgili şikayetlerin ekonomiye negatif etkisi yıllık 13 milyon doları bulmakta. Bu ağrıların tedavisi ile ilgili harcanan miktar ise yıllık 1 milyar doları geçmekte.

Danimarka’da ise 3 milyon çalışma günü baş ağrılarından dolayı kaybedilmekte. Danimarkalılar bu sorunun çözümü için ağırlıklı olarak Refleksolojiyi kullanmakta. Refleksoloji Danimarka’da en yaygın ve en çok faydalanılan sağlık terapi olmuş durumda. Tahmini olarak her 4 Danimarkalıdan 1 tanesi refleksolojiyi denemiş diyebiliriz. Ülke çapında yapılan bir çalışmada Refleksolojinin insanlardaki Tansiyon ağrıları ve Migrenden kurtarıcı etkileri araştırılmıştır. Çalışma 220 katılımcı ve Danimarka Bölgesindeki 78 Refleksoloji uzmanının katılımı ile The Royal Danish School of Pharmacy’de gerçekleştirildi. Katılımcıların %90’ında ağrıların kesildiği ya da azaldığı gözlemlendi.

Yine Amerika’da yapılan bir çalışmada;

‘’Yaşları 15 – 57 arasında olan 25 bayan 7 erkek hasta üzerinde yapılan refleksoloji çalışmasında, hastalara 12 hafta boyunca haftada 2 seans refleksoloji uygulanmış olup, seanslar sonunda migrenle ilgili şikayetlerinin büyük oranda bittiği görülmüştür.’’

 

Tansiyon

Refleksoloji ile Yüksek – Düşük Tansiyon Düzenlemesi

Refleksoloji ile yüksek ve düşük tansiyon tedavisi..

Beyinde kan basıncını kontrol eden sempatik ve parasempatik bölgelerin düşük yada yüksek tansiyon durumuna göre farklı el ve ayak uzantılarından uyarmaya dayanan Refleksoloji ile düşük tansiyon ve yüksek tansiyon el ve ayaktan dengelenir. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda başarı sağlanmıştır. Yaklaşık seans sayısı 8 ila 10 dur. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

Reflü ve Kabızlık

Reflü

Halk arasında ‘mide reflüsü’ olarak bilinen ‘Gastro Özofagoel Reflü’ hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır. Batı toplumunun 30 yılda en hızl artan kanser olan yemek borusu kanseri çoğu kez reflünün yol açtığı hücresel değişim tarafından tetiklenmektedir.

Komplikasyonları

 • Kanama
 • Boğulma hissi
 • Öksürük
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Kilo kaybıdır

Reflüden Uzak Kalmak İçin;

 • Sigara bırakılmalıdır
 • Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır
 • Alkol kafein gibi içeceklerden
 • Yağlı,baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır
 • Yatmadan en az 3 saat önce yemek sona erdirilmelidir
 • Sıkı kemer ve kıyafetlerden kaçınılmalıdır

Refleksoloji ile Mide Reflüsü Terapisinde;

Mide,nefes borusu,yemek borusu ve mide kapakçığını kontrol eden sinirlerin aktive edilmesine dayanır. Çok başarılı sonuçlar alınmış olup tamamen doğal bir tedavi yöntemidir. Yaklaşık seans sayısı 8 ila 12 dir. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Refleksoloji ile Kabızlık Çözümü

Kabızlık tuvalete hiç çıkmama veya çok seyrek çıkmaya kabızlık, peklik ya da inkıbaz denir. Tıp dilinde ise konstipasyon adı verilir. Yeterince sulu şeyler yememe, sinir bozukluğu, bağırsak tıkanıklığı, sindirim sistemi bozuklukları, hormon dengesizliği, basur, fıtık boğulması, kabızlığı doğuran nedenler arasındadır. Ayrıca günlerinin büyük bir kısmını oturarak geçirmek zorunda olanlarla, hamilelerde ve yaşlılarda görülür.

Öncelikle kabızlığa neden olan hastalığı tespit etmek gerekir. Esas nedeni tespit etmeden alınacak müsil ilaçları kötü sonuçlar doğurabilir. Kabız omayı önlemek için, sebze çorbaları ve yemekleri, mercimek, ıspanak, salata, balık ve çavdar ekmeği yemek çok faydalıdır. Ayrıca erik reçeli, bal, üzüm, kayısı veya elma yemek, bol su veya şerbet içmek de yararlıdır. Müzmin kabızlıktan şikayet edenlerin de, fazla et, yumurta, peynir, beyaz ekmek, muz gibi yiyecekleri azaltmaları, kahve çay ve sigarayı en az miktara indirmeleri, alkolü bırakmaları gerekir. Kabızlığı gideren ilaçların fazla miktarda ve uzun süre kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ilaçları kullanırken tavsiye edilen miktarları aşmamak gerekir.

Refleksoloji ile Kabızlık ;

Aktivitesi düşen boşaltım sistemini baştada bağırsak bölgelerini uyararak bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar.Bu sebeple iki üç seans içerisinde rahat bir boşaltım gerçekleştirilir. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

Dikkat Eksikliği

Nörolojik gelişimi hızlandırmak ön beyni geliştirip zeka gelişimini desteklemek mümkün. Refleksoloji çalışması zihni aktifleştirir hafızayı kuvvetlendirir. Beynin işleyiş hızının düzenlenmesi, ön beyin çalışma sisteminin düzenlenip geliştirilmesi gibi temel bir amaç etrafında toplanır.

Refleksoloji beyinin başta frontal korteks olmak üzere bütün bölümlerinin uyarılmaya bağlı olarak aktive artışına sebep olur. Bu aktivite artışı, bu bölgeleri oluşturan nöronların uyarılar sayesinde tarnsmilter geçişleri arttırmasına sinaptik bağlantılarının gelişmesine sebep olduğu için zeka fonksiyonlarını arttırıp geliştirme ve buna bağlı olarak hafızayı güçlendirip öğrenmeyi kuvvetlendirme gibi belli başlı zihinsel işlevleri geliştirir.

Refleksoloji tabanlığı beyinde bu bölgelerle bağlantılı kısımları özel çıkıntı ve noktalar sayesinde uyarı vermeye dönük özel medikal bir üründür.Aynı zamanda vücudumuzdaki enerji dolaşımını doğal yollarla düzene sokarak öğrenmeye engel teşkil edecek sorunları ortadan kaldırır.

Günlük olarak tabanlığı yarım saat ile bir saat arasında giymenin,yaklaşık altı ay içerisinde zeka gelişimi üzerine faydalarının görülmesi için yeterli bir süre olduğu ifade edilebilir.

 

Zayıflama

Refleksoloji ile nasıl zayıflarım?

Beynin açlık tokluk merkezi ile midedeki bölgelerin uyarılmasını hedefleyen komplike bir çalışmadır.Akupunkturda olduğu gibi beyinde tokluk hissi uyandırır fark ana sinirler yoluyla beyinin ilgili bölgesine sinirlerin gönderilmesi daha etkili sonuç alınmasını sağlar. Mide yavaş yavaş çalıştırılır ve zayıflama gerçekleşir. Sağlıklı ve doğal bir zayıflama yöntemidir. Yaklaşık seans sayısı 12 ila 24 seans arasındadır.

 

Stres

Stres Refleksoloji İlişkisi;

Amerikan tıp derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüm hastalıkların %75’inin temelinde stres faktörünün bulunduğu belirlenmiştir. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları kalp rahatsızlıklarının temelinde stres olduğunu belirlediler.
Bu ve bunu gibi birçok çalışma gösteriyor ki sadece stresten uzak durarak bile kendimizi hastalıklardan büyük ölçüde koruyabiliriz. Sağlıklı yaşamın ana şartlarından bir tanesi de stresten uzak kalmaktır.

Refleksoloji Hastalıklarda vücudun doğal iyileştirme mekanizması ile uyum içerisinde aklın , vücudun ve ruhun tedavisi için kullanılmaktadır.

Refleksoloji, lenf dranajı ve venöz dolaşım üzerinde sinir yoları üzerinden similasyon yöntemiyle kas gevşeme sistemini çalıştırır ve yoğun bir rahatlama oluşturur.Böylelikle vücut hastalıklarla mücadele yeteneği sağlayacak bir gevşeme sağlar.

Refleksoloji stres için ayaklardaki sinir izdüşümlerine karşılık gelen böbreküstü bezleri, böbrek, mesane, sinüs, beyin ve kalp ile ilgili alanları üzerinde durarak vücudumuz üzerinde stresi oluşturabilecek organların gevşemesini sağlar ve bir rahatlama meydana getirir. Bu uygulama sonuçları Temmuz ayı 1993 yılında Çin Refleksoloji sempozyumunda açıklanmıştır.Buna göre;

Uygulamaya katılanların %40’ında tam bir tedavi sağlanmış , %35’inde büyük ölçüde geliştirilmiş olduğu görülmüştür.Katılımcıların %15’inde yumuşak gelişmeler gözlenirken %10 da ise hiçbir gelişme gözlenmemiştir.

 

Panik Atak ve Depresyon

Başta ‘panik bozukluk’ olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı fiziksel hastalıklarda (troid bezinin aşırı çalışması,kan şekeri düşüklükleri,enfeksiyon hastalıkları kansızlık gibi…) görülebilen aniden beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan;yoğun kaygı,  bunaltı, kaygı karışımı bir nöbettir.
Panik Atak Türleri
– Beklenmedik ataklar
– Duruma bağlı olanlar
– Durumsal yatkınlık gösteren panik ataklar
Panik Atağın Görüldüğü Durumlar
– Panik bozukluk
– Sosyal fobi
– Özgül fobi
– Travma sonrası stres bozukluğu
– Akut stres bozukluğu
– Genelleşmiş anksiyete bozukluğu
– Takıntı-titizlik hastalığı
– Ayrılma anksiyetiye bozukluğu
– Genel tıbbi bir duruma bağlı anksiyetiye bozukluğu
– Madde kullanımına bağlı anksiyetiye bozukluğu
– Anksiyeteli depresyon
– Şizofreni ve paronaya
– Hipokondriasis (hastalık hastalığı)
– Somatizasyon bozukluğu
– Yapay bozukluk
– T emaruz (simulasyon)
– Depersonalizasyon bozukluğu

Panik Atak Hastalığının Tedavisi Neden Önemlidir?Vakaların %40-80’inde majör depresyon dediğimiz tablo hastalığa eklenip,durumu ağırlaştırmaktadır. Kişilerin bahsetmesine karşın intihar riski yüksektir. Hastaların %20-40’nda madde ve alkol bağımlılığı görülmektedir. Kişi ilerleyen dönemde eve bağımlı hale gelebilmekte ya da hastane, eczane gibi yerlere yakın olmayı yeğlemektedir.

Panik Atak & Refleksoloji İlişkisi;

Depresyon tedavisine ek olarak panik atakta otonom sinir sisteminin düzenlenmesi ve troid bezinin çalışma düzeninin sağlanması amaçlanmaktadır. Yaklaşık seans sayısı 12 ila 24 tür. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi

Refleksoloji ile kan dolaşımı hızlandırılarak vücutaki kan oksijen miktarı arttırılabilir. Bu hücre yenilemesini ve enerji artışını destekler. Yaklaşık seans sayısı 12 dir. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Refleksoloji ile bağışıklık sistemini güçlendirme

Refleksoloji ümmün sistemini aktive ederek daha zinde ve diri, hastalıklara dirençli bir sistemi oluşturur. Refleksoloji yapılan vakalarımız daha geç ve zor hastalanıp daha çabuk iyileşir. Yaklaşık seans sayısı 12 dir. Detaylı bilgilendirme için merkezimizden bilgi alabilirsiniz

 

 

Cinsel Refleksoloji

Prostat, İktidarsızlık, Erken Boşalma, Hormonal Hastalıklar, Menopoz, Adet Sancıları, Adet Düzensizliği, Yumurtalık Kistleri, Vajinismus, Hormonal Hastalıklar, Ağrı Azalmaları, Çalışma Gücü Artışı, Az Sancılı Kolay Doğum, Emzirme Kapasitesi Artışı...

Refleksoloji Eğitimi

Refleksolojinin tarihi, refleksoloji nedir,nasıl bir işleyişe sahiptir, vücut anotomisi, ayak haritası, vücut sistemleri ve refleksolojiyle ilşkisi, hastalıklara göre refleksoloji nasıl uygulanır, kadın erkek cinsel sağlık refleksolojisi, hamilelikte refleksoloji, bebeklerde refleksoloji

Engelli Refleksolojisi

Refleksoloji Serebral Palsi İlişkisi, Refleksoloji Felç ilişkisi, Refleksoloji Down Sendromu İlişkisi, Refleksoloji Mikrosefali ilişkisi, Refleksoloji Spina Bifida İlişkisi, Refleksoloji Otizm İlişkisi, Refleksoloji Gelişim Geriliği İlişkisi, Refleksoloji Konuşma Bozukluklara İlişkisi...